שירת נשות תימן
לאה אברהם
נחשבת מובילה בעולם בתחום שירת הנשים מתימן ,
מפליאה בשירה בריקוד בהגשת הטכסט בתיפוף ומתבלת את המופע בסיפורים אוטנטיים מבית אמא.

בליווי בתופים מזרחיים קובי הגואל

על לאה אברהם
ביוגרפיה
לאה אברהם נולדה בשנת 1946 בתימן לשני הורים ממוצא תימני. אביה ואמה היו שניהם אנשים שעסקו במחול בשירה וביצירה. מגיל צעיר היא נחשפה למסורת התימנית, הוריה תמיד לקחו חלק בטקסי התרבות התימנית וכך ספגה מהם את הניחוח התימני המסורתי. בגיל 6 עלתה עם משפחתה לארץ, והתמקמה עימם בקדימה. בביה"ס בארץ לאה לקחה חלק בכל הטקסים והאירועים שקיימו בביה"ס ולראשונה בעקבות מפגש עם שני מורים: המורה שלה לספרות ומוסיקה והמורה לריקודי עם גילתה את כישרונותיה ואהבתה לריקוד והם אלו שסחפו אותה לתחום והביאו את הכישרון לידי מימוש אמיתי. כשהייתה בת 14 ראתה לראשונה את להקת ענבל בהופעה שהתקיימה אצלם בקדימה, מיד הבינה שזהו מקומה, שזוהי משאת נפשה. בהיותה בת 17 התגייסה לאה לצבא ובסוף 1960, מיד לאחר שסיימה את שירותה הצבאי התקבלה ללהקת ענבל והייתה לרקדנית וסולנית בלהקה. ב-1973 עברה לאה ללהקת בת-שבע. ב-1980 חזרה לללהקת ענבל והיתה לסגנית המנהלת האומנותית ולכוריאוגרפית של הלהקה. בשנת 1995 הוציאה דיסק הנקרא "נווה מדבר".

כיום, לאה היא רקדנית, יוצרת ומורה, עוסקת במחול התימני ובשירה. ממשיכה את ההתעסקות במסורת התימנית ובאמנות שבה.

לאה החלה לרקוד בגיל צעיר עוד בבית הוריה שבתימן. היא נהגה לקחת חלק בכל הטקסים והאירועים המשפחתיים והעדתיים ולמעשה, כך ספגה חוויות תנועתיות ומוסיקליות רבות ומגוונות אשר מהוות חלק בלתי נפרד מן המסורת התימנית. כשעלתה לארץ המשיכה במנהגה ורקדה, לראשונה על במה, באירועי ביה"ס ואף לקחה חלק ביצירת כוריאוגרפיות לאירועים אלו. במהלך שירותה הצבאי לאה לקחה שיעורים אצל האחיות אורנשטיין בת"א וכן בביה"ס של ענבל. לאחר שירותה הצבאי התקבלה לאה ללהקת ענבל כרקדנית וזמרת, לימים הייתה לסולנית. לאחר 13 שנה בלהקה עזבה לאה את ענבל והחלה לרקוד בלהקת בת-שבע, בתפקידים ראשיים. כעבור שבע שנים חזרה לאה ללהקת ענבל והיתה לסגנית מנהלת אומנותית וכוריאוגרפית בלהקה, מבין יצירותיה: "סתפתח" ו"על גדות הזמן". היום לאה ממשיכה לעסוק בריקוד ויצירה, מעבירה סדנאות, עוסקת במחול התימני, בשירה, במסורת התימנית ובאומנות שבה.

[להקת ענבל היא מרכיב משמעותי בחייה של לאה אברהם, לאה העבירה בה את מיטב שנותיה, רקדה שרה ויצרה. החלה כרקדנית מן המיניין, התקדמה והפכה לסולנית הלהקה. מאוחר יותר מונתה לתפקיד מנהלת אומנותית בלהקה ויצרה כוריאוגרפיות עבורה. ענבל משמשת עבור לאה עוגן, השורש של העץ שצמח לו. במהלך השנים בלהקה נסעה לאה עם ענבל להופעות בארץ ובחו"ל.

"אין לי מה להגיד על התקופה הזאת של ענבל מעבר לזה שאני אסירת תודה באמת. לעיתים, אם הוריי זה המבוע, התחלת הנביעה של המעיין הזה של היצירה שאני ניזונה ממנו וזורמת בתוכו היום, אז ענבל היה המנוף שעזר לי, תצאי, תפתחי את זה.." אברהם, לאה. 2009
להזמנות - 050-7451040